Beşiktaş Belediyesi'nde 1 yıl içinde 48 usulsüzlük!

Sayıştay tarafından yapılan denetim, Beşiktaş Belediyesi'nin mahalle bakkalı gibi yönetildiğini ortaya çıkardı.

İSTANBUL Yayın: 29 Kasım 2023 - Çarşamba - Güncelleme: 29.11.2023 09:34:00
Editör -
Okuma Süresi: 2 dk.
Google News

Sayıştay tarafından yapılan denetim, Beşiktaş Belediyesi'nin mahalle bakkalı gibi yönetildiğini ortaya çıkardı. 2022 yılında 48 usulsüzlük tespit edilen belediyede, liyakatin ortadan kaldırıldığı, ilçede hizmet veren otoparkların büyük bir kısmının kaçak olduğu, borçlanma limitinin aşıldığı, kaçak iş yerlerine göz yumulduğu ve zabıtaların görevlerini yapmadığı görüldü.

Sayıştay Başkanlığı 2022 yılı denetim raporlarını yayımladı. Denetlenen kurumlarda ortaya çıkan usulsüzlükler şaşkınlık yaratırken özellikle belediye yönetimlerinin yasaları hiçe saydığı görüldü. Bu kapsamda Beşiktaş Belediyesi'nin denetiminin ardından rapora yansıyan 48 usulsüzlük tespit edildi. Beledidye yönetiminin müdür kadrosundaki personelini büro çalışanına dönüştürdüğü, yerine siyaseten vekalet müdürler atanarak belediye kadrolarından liyakatin tamamen ortadan kaldırıldığı ortaya çıktı. Bu arada eğlencenin kalbinin attığı Beşiktaş'ta 20 bin 135 iş yerinden 17 bin 228'inin ruhsatsız olduğu ortaya çıktı.

Beşiktaş'ta hizmet veren 114 otoparktan 100'ünün ruhsatsız olması çarpıcı bir detay olarak rapora yansıdı. Bunun yan ısıra 422 adet günübirlik kiralanan evin de ruhsatsız şekilde faaliyette gösterdiği tespit edildi. 2022 yılında Beşiktaş sınırları içerisinde 33 adet yapı ruhsatı alınmadan kullanılan yapı bulunduğu, bu 33 adet yapıdan sadece 3 adet yapı kayıt belgesi alan mükellefe emlak vergisi tahakkuk ettirildiği, geriye kalan 30 adetine ise emlak vergisi tahakkuk ettirilmediği denetçilerin gözünden kaçmadı. Birçok ilçede olduğu gibi Beşiktaş'ta da sitelerin kamuya ait çok sayıda arsayı işgal etmesi Sayıştay raporunda yer aldı.

 

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.