Poyrazköy Sokak Sağlıklaştırma Projesi Başladı
Haber
10 Mayıs 2021 - Pazartesi 08:14
 
Poyrazköy Sokak Sağlıklaştırma Projesi Başladı
İstanbul’un balıkçı barınakları, manzarası ve plajıyla ünlü şirin köyü Poyrazköy’ün sahiline güzellik katacak, turizm potansiyelini artıracak “Poyrazköy Sokak Sağlıklaştırma Projesi” kapsamında ilk etap çalışmaları başladı.
İLÇELER Haberi
Poyrazköy Sokak Sağlıklaştırma Projesi Başladı

Beykoz Belediyesi’nin turizm yatırımları kapsamında kimlikli yaşam alanlarını korumak, kent bakım ihtiyaçlarını karşılamak, yerli ve yabancı  turistlere ilçeye yaraşır nitelikte hizmet sağlamak amacıyla hazırladığı “Poyrazköy Sokak Sağlıklaştırma Projesi”yle tarihi köy ziyaretçilerini artık tatil yöresi standartlarında sahili, bakımlı yeme-içme mekânları ve nezih sosyal alanlarıyla ağırlayacak.Poyrazköy’ün tarihi geçmişi ve kent estetiği gözetilerek hazırlanan proje kapsamında sahil ve balıkçı lokantalarına ev sahipliği yapan Mendirek Caddesi’nde alt yapı, zemin iyileştirme ve kaldırım yenileme çalışmaları başladı. 

 

Mendirek Caddesi’ni prestijli bir görünüme kavuşturacak düzenlemeler sonrasında köy sakinleri ve ziyaretçilerin konforunu sağlamaya yönelik yayalaştırma çalışmaları da yapılacak.İstanbulluların Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Boğaz manzarasını izlemek için sıklıkla tercih ettiği Tarihi Köy Kahvesi çevresinde ise zemin iyileştirme ve parke taşı döşeme çalışmaları sürüyor.  

 

Mevcut kafelerle bağlantılı Canayakın Caddesi üzerinde ise duvar imalatı, zemin iyileştirme ve parke taşı döşeme çalışmaları yapılıyor.Poyrazköy’e sosyal ve ekonomik hareketlilik getirecek projeyle sahile 140 metre uzunluğunda ahşap pergola sistemiyle yarı açık yeme-içme mekânları kazandırılacak.Kumsalla ve yürüyüş alanlarıyla bütünlük sağlamak amacıyla kurulacak pergolayla ziyaretçiler deniz havası ve manzara eşliğinde yürüyüş, gezinti ve yeme içmenin keyfini çıkaracak.Sahile ayrıca estetik kent mobilyalarının yer aldığı dinlenme ve park alanları da kazandırılacak. Köye gelenlere kesintisiz internet erişim hizmeti sunmak için ise fiber alt yapı ağı   yenileme çalışmaları da hızla sürüyor. 

 

Proje kapsamında  balıkçı lokantalarının cephe yenilemeleri ile, Tarihi Poyraz Kalesi’ne yakın konumda  seyir ve öz çekim kulesi ve manzara izlem noktalarının kurulması da  planlandı.Engelsiz yürüyüş yollarının yapılacağı kale çevresinde ise araç ve yaya trafiği düzenlenerek yaya ve bisiklet dolaşımı da artırılacak. Çeşitli ışıklandırma sistemleriyle alanın güvenli kullanımı günün her saati mümkün hale gelecek.  Proje alanında otopark düzenlemesi de yapılacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Poyrazköy, Sokak, Sağlıklaştırma, Projesi, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı