İstanbul Kart Karaborsaya düştü, 25 TL’den satılıyor
Haber
11 Eylül 2021 - Cumartesi 05:31
 
İstanbul Kart Karaborsaya düştü, 25 TL’den satılıyor
Son günlerde İstanbulkart tedarikinde yaşanan sıkıntılar vatandaşı isyan ettirdi. İstanbulkart satış noktalarında kart bulamayan vatandaş tanesi 25 TL’den satılan HES kodu yüklenmiş kartları karaborsadan almak zorunda kalıyor.
GÜNCEL Haberi
İstanbul Kart Karaborsaya düştü, 25 TL’den satılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) seçimlerinde ‘Her şey çok güzel olacak’ sloganı ile yola çıkan Ekrem İmamoğlu verdiği birçok sözü unuttu. Seçim döneminde indirim sözlerinin yanı sıra birçok hizmetin ücretsiz verileceği vaadinde de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, yaptığı uygulamalarla vatandaşı isyan ettirdi.Son olarak İstanbulluların şehir içi seyahatlerinde kullandığı İstanbulkart’lar kullanımı ve tedarikinde sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Birçok İstanbulkart satış noktasında ‘Satışımız yok’ cevabıyla karşılaşan vatandaşlar ne yapacağını şaşırırken şiyaketvar.com internet sitesi üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyor.


İBB, AKBİL SATIŞLARINI DURDURDU

Yaşadığı bir mağduriyeti dile getiren bir vatandaş, “Bugün çok talihsiz bir sıkıntı yaşadım. İşim gereği Avrupa Yakası'na gitmem gerekti. Toplu Taşıma kullanmak isteyip AKBİL almak istedim. Fakat nereye gitsem ‘AKBİL satışımız yok. Büyükşehir bütün AKBİL satışlarını durdurdu' denildi. Ne yapacağımı sordum ‘153 arayıp şikayet edin ya da Beyaz Masa gidin’ denildi. Beyaz Masa gittim önerisi bana ‘Mavi kart alın ya da 13 TL karşılığında tek geç alın' oldu. 1 güne 1 aylık kart almam önerildi. Gideceğim yere çok aktarma var. Kaç tek geç alacağım bir de dönüşü var deyince sustu. O kadar sinirlerim bozuldu ki, farkında olmadan gözlerim yaşardı ve bugün vicdanlı bir büfecinin kendinde kalan kartını bana vermesi ile yoluma devam ediyorum. Toplantıya gecikmem bir yana dursun, bugün ki bu anlamsızlıkta anlam aramak ne acı. Büyükşehir Belediye'nin bu konuya el atıp acil olarak sorunu çözümlemesini umuyorum” ifadelerini kullandı.


 KARA BORSAYA DÜŞTÜ

Yaşadığı sıkıntıları dile getiren bir diğer vatandaş ise, “İstanbul 'da Taksim'den Aksaray'a kadar yürüdüm yalnız bir tane AKBİL bulamadım tüm satış noktalarında AKBİL yok ve AKBİL karaborsaya düşmüş. Tanesini 25 TL’den aldım. AKBİLLER, Aksaray metro girişinde HES kodu onaylanmış halde satılıyor” konunun ne kadar tehlikeli bir hal aldığına dikkat çekti.
 

İSTANBUL KART DOLUM YERİNİN SAYISI AZALDI

Vatandaşları isyan ettiren bir diğer konu ise İstanbulkart dolum yerlerinin sayısının azaltılması. Konuya ilişkin İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çağrıda bulunan bir vatandaş ise , “İstanbul kart dolumu eskiden büfelerden ve birçok yerden yapılabiliyordu. Fakat şimdi sanırım sadece Migros'ta yapılabiliyor. Bugün dolum yapabilmek için 3 tane büfe ve market gezdim. Sayın İmamoğlu lütfen zorlaştırmak yerine kolaylaştırın” dedi.

 

BAŞKASINA AİT KART VERİLDİ

Şehir dışından İstanbul’a gelen ve iki yaşındaki çocuğu ile İstanbulkart mağduru bir anne yaşadığı sıkıntıyı şu ifadelerle dile getirdi:Başka bir şehirden İstanbul' a geldim. Makineden sıfır bir İstanbulkart alıp tüm bilgilerimi HES kodu dahil yükleyip kullanmak üzere yükledim. Daha sonra ulaşım için kullanmak üzere kartı okuttum, kart geçersizdir ibaresi verdi. Defalarca beyaz masayla görüştüm. Kartın başkası adına kayıtlı olduğu için benim kullanamadığımı söylediler. Ben iki buçuk yaşında çocuğumla saatlerce sokakta kaldım. Yeni bir İstanbulkart alamadım. Çünkü kart kalmamıştı makinede. Hiçbir otobüs şoförü beni almadı. Otobüse almaları sağlıklı değilmiş ki ben iki doz asimi oldum. Otobüstekiler sağlıklı mi ki o muamma tabii ki. Beni polis çağırmakla tehdit eden otobüs şoförlerine anlam veremedim. Normalde bu durumu bu kadar önemsemem ama küçük çocuğumla saatler boyu yürüdüm tek binişlik kart bulabilmek için. Gerçekten kimsenin aklı çalışmıyor”

 

“PARAMLA REZİL OLDUM”

Tek binişlik kartlara HES kodu yüklenmeden seyahat edilebildiğine dikkat çeken vatandaş, “O tek binişlik kartı ile biniyor ama ben binemiyorum. Ve başkasının üzerine kayıtlıysa bu Benin sorunum değil ki. Karttan bilgileri İstanbul kart ilgilileri kimse onların güncellemesi gerekiyor. O zaman makineden başkasının adına ait kart vermesinler. Gerçekten rezillik. Paramla rezil oldum. Kendim rezil olmuşum, polis gelmiş umurumda değil ama çocuğum mahvoldu sokaklarda. Tek tuş ile yapılacak bir güncelleme yüzünden bütün vaktimi çaldılar. Yazıklar olsun" şeklinde konuştu.

 

VATANDAŞ DAHA PAHALI OLAN TEK GEÇİŞLİK KART’A YÖNLENDİRİLİYOR

Haber7.com olarak sahaya çıkarak İstanbul’un en işlek yerlerinden biri olan ve İETT’nin merkezinin de bulunduğu Karaköy’de İstanbulkart arayışına girdik. Bölgede bulunan 4 büfeden de ‘hayır’ ve ‘kalmadı’ yanıtlarını aldık. Alternatif bir yol arayışına girdiğimiz de ise büfe işletmecilerinden fiyatı 8 TL olan ‘Bir Geçişlik Kart’ tavsiyesi geldi ancak ona da ulaşmakta sıkıntı yaşadık.Son olarak bir İBB çalışanı, “İstanbulkart üretimi durduruldu. Şu an ‘Bir Geçişlik Kart’ ile seyahat edebilirsiniz” diyerek daha pahalı ‘Bir Geçişlik Kart’a yönlendirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul, Kart, Karaborsaya, düştü,, 25, TL’den, satılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı