Muhammed Kaynar: Belediye de Sehven mi yönetiliyor?
Haber
16 Ekim 2021 - Cumartesi 17:40
 
Muhammed Kaynar: Belediye de Sehven mi yönetiliyor?
İBB Hukuk Komisyonu Başkanı, Zeytinburnu Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, Meclis kürsüsünden zehir zemberek açıklamalarda bulundu. İBB’de yapıldığını tespit ettikleri yolsuzlukları 17 başlık halinde sıraladıklarını ve yeri geldikçe açıklayacaklarını belirten Kaynar, halk ekmekten ihalelere, liyakatten mahkeme kararlarının uygulanmamasına, İBB’yi seçilmişlerin değil, ‘danışman’ diye isimlendirilen kişilerin yönettiğine kadar pek çok konuda örnekler vererek, “El insaf’ dedi.
SİYASET Haberi
Muhammed Kaynar: Belediye de Sehven mi yönetiliyor?

''KILIÇDAROĞLU NAMUS SÖZÜ VERMİŞTİ''

Öncelikle İBB’nin ciddi bir kurum olduğunu ve herkesin kürsüde ne konuştuğuna dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Ak Partili Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Tek bir kişi bile işten çıkarılmayacak. Size namus sözü veriyorum” sözlerini hatırlatarak, haksız yere işten çıkarılanlar yetmiyormuş gibi, üstüne partizanca işe alımlar olduğunu belirtti. Kaynar, “Bu namus sözüne ne oldu. Hatırlatınca yüzünüz kızarıyor mu?” İfadeleriyle devam etti. 13 bin 312 kişinin işten çıkarıldığını, 44 bin 995 kişinin ise işe alındığının altını çizen Kaynar, tarihin hiçbir döneminde bu kadar işçi kıyımı ve partizanca işe alımın olmadığını vurguladı.İşe iade davalarını kazanan işçilerin ise işlerine geri alamadığını, engelli kadrosu dahil olmak üzere, doğum iznindeki anneyi, kanser tedavisi gören işçiyi dahi işten çıkarıldığını belirterek, “Bunların ahı var” ifadeleriyle, İBB’nin 8 maaş, tazminat ve mahkeme kararına uymama cezasını da göze alarak partizanca tavır sergilemeye devam ettiğini belirten Muhammet Kaynar, bunların İBB kasasından dolayısı ile halkın cebinden ödendiğini söyledi. 

 

“HANİ SİZİN ADALETİNİZ, HANİ LİYAKATINIZ”

Çıkarılan işçileri ihtiyaç fazlası olduğu gerekçesiyle çıkaran CHP’li İBB yönetiminin, mevcut işçi sayısının 4 katı işçi aldığını söyleyen Kaynar, şu anda 11 bin kişinin İBB’de çalıştığını, bir çoğunun da CHP’den aday olan, geçmişte siyaset yapan kişilerden oluştuğunu söyleyerek, CHP’li yöneticinin “100 kişi işe alınıyorsa, yüzde 35 CHP, 15 İYİ Parti, 15 diğerleri, kalanı da İBB kariyer üzerinden alınıyor” sözlerinin yansıdığı videoyu hatırlatarak, “Hani sizin adaletiniz, hani liyakat anlayışınız. Millet İttifakının sadece işe alımlarda değil, daire başkanlıkları ve şirketlerde de bölüşüme gittiğini söyleyen Kaynar, Ulaşım Daire Başkanı’nın 20 ayda 4 kez değiştiğini, bununda paylaşımlar arasında sorunların yaşandığını gösterdiğini, bu anlayıştan da ulaşım sorununu çözülmesini beklemediklerini söyledi .“Biz 13 bin diyoruz, onlar 9 bin. Genel Başkanları bir kişi için namus söz vermişti. Bu nasıl bir anlayış” diyerek konuşmasını sürdüren Muhammet Kaynar, 28 İBB Şirketinin 27’sinin yönetim kadrosunun da 2019’dan sonra 101 kişi arttırıldığını, yönetim listesini istedikleri halde vermediklerini belirtti. 

 

“ŞİRKET SAHİBİSİN AMA MÜDÜRÜNÜN ALDIĞI MAAŞTAN HABERİN YOK”

Zeytinburnu Belediye Meclis Üyesi olan İBB’li Muhammet Kaynar, İBB Şirketi İSTON’un birçok belediye gibi Resmi ortaklarından biri olan Zeytinburnu Belediyesine imzalaması için yönetim kararlarının geldiğini, karar alıcı yöneticilerin isminin ve aldığı huzur hakkı bedelinin üzerinin ise çizili olduğunu, belediye olarak sorduklarında ise, “Kişisel Verilerin Korunması” kapsamında gizli tuttulduğu cevabını aldıklarını belirterek, “Şirketin sahibisin ama müdürünün maaşından haberin yok. Bu nasıl bir anlayış arkadaşlar” diyerek tepki gösterdi.

 

“BELTUR BATIYOR, YEMEKLER BAŞKA MEKANLARDA YENİLİYOR’’

Şirket yöneticisi olan 101 kişinin 91’inin CHP’de fiilen çalışan, eski ilçe başkanları, belediye başkanları, milletvekilleri ve yakınları olduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Kaynar, Beltur’a para aktarmak için meclise gündem maddesi getiren İBB yönetiminin, çalıştay, toplantı vb isimlerde yaptığı görüşmeleri Beltur’a ait restoranlarda değil, alkollü lüks mekanlarda yaparak milyonlarca lira hesabı yine belediyenin kasasından ödediğini belirtti.

 

“HALK EKMEK FABRİKASI KİRAYA VERİLİYOR”

Yeni Halk Ekmek Büfelerinin açılması için İBB’nin kamuoyunda günlerce algı yönetimi yaptığını, Halk Ekmek Büfelerinde sadece ekmek satıldığını öğrenen İBB yönetiminin ise şimdilerde belediyelerin gösterdiği yerlerde dahi büfe açmadığını söyleyen Ak Partili Muhammet Kaynar, “Baktılar rant yok yeni yerleri açmaktan da vazgeçtikleri gibi olanları da kaldırmaya başladılar. Şimdi de duyduk ki, Arnavutköy’de yapımı devam eden 76 metrekarelik Halk Ekmek Fabrikası, aylık 50 bin liraya kiraya verilmek üzere ihaleye çıkarılıyormuş. İnşallah iptal edersiniz” diyerek devam etti.

 

“İBB’Yİ MÜDÜRLER DEĞİL, DANIŞMANLAR YÖNETİYOR”

İBB de danışmanlardan oluşan bir yönetimin oluşturulduğunu, genel sekreter yardımcısı, daire başkanı gibi makamların ise yönetici vasfında olmadığını, asıl yönetimi ‘Danışman’ sıfatı ile gezen kişilerin yaptığını da söyleyen Kaynar, bu durumdan CHP’li bazı arkadaşlarının da rahatsızlık duyduğunu bildiğini ifade ederek, bu danışmanların kimlerle anlaştığını, ne alıp verdiklerini biliyoruz. Yakın zamanda da hepsini açıklayacağız” dedi.

 

“İHALELER DAVET USULU YAPILIYOR”

İBB’nin yaptığı ihalelerden de bahseden Muhammet Kaynar, İETT’nin bakım-onarım ihalesinde Mercedes’e ‘Siz yetersizsiniz’ diyerek, CHP’li Milletvekilinin ilişkide olduğu şirkete verdiği ihaleyi de unutmadıklarını söyledi. Seçimden önce açık ve kameralar önünde ihale yapacağını söyleyen İmamoğlu yönetimindeki İBB’nin, şimdilerde yaptığı açık ihalelere eklediği bir maddeyi bahane göstererek en düşük fiyatı verip kazanan firmanın ihalesini iptal ettiğini, sonrasında ihaleyi davet usulüne çevirdiğini ve en düşük fiyatı veren firmayı ise davet etmediğini, tüm bunları da tespit ettiklerini belirtti. Yüksek fiyatlarla belediyenin kasasından milyonlarca paranın davet usulü çağırılan firmalara aktarıldığını, o firmaların da alt yüklenicilere yarı fiyatına işi pas ettiğini, kanunen yasak olmasına karşılık İBB’de çalışan bir kişinin dahi ihale aldığını söyleyen Muhammet Kaynar, “Bu sizi hiç rahatsız etmiyor mu arkadaşlar?” diyerek, Fiyatın bu dönemde gördüğü zulmün, hiçbir dönemde görülmediğinin altını çizdi.

 

‘’BELEDİYE DE SEHVEN Mİ YÖNETİLİYOR ANLAYAMIYORUZ"

Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar, CHP'lilerin teklifin sehven gönderildiğini söylediğini ifade ederek, "28 bin metrekarelik bir taşınmazın satış izni 'sehven' nasıl gönderilir?" dedi. Belediyenin bunu ilk kez yapmadığını ifade eden Kaynar, şunları aktardı: "Belediye kimlere emanet? 28 bin metrekarelik bir taşınmazın ne amaçla kullanıldığını, imar durumunu hiç bir şeyi görmüyorlar. Eğer biz kurumun verdiği resmi bilgiye itibar etmiş olsak bu taşınmaz gitmişti. Büyük bir facia gerçekleşmiş olacaktı. Geçen ay Eyüpsultan Barış Manço Parkı'nı, Zeytinburnu Kazlıçeşme'de üzerinde 30 yıllık çam ağaçlarının olduğu, vatandaşa yürüyüş yolu olan yeri az daha sehven satacaktık. Nereye kadar gidecek bu sehven satışlar? Belediye de sehven mi yönetiliyor anlayamıyoruz."

 

“KENDİ SALONUNU KENDİSİ KİRALAYAN İBB”

Mülkiyeti İBB’ye ait olan Avrasya Gösteri Merkezi’nde yapılan meclis toplantılarının dahi ücrete mukabil yapıldığını, yani İBB’nin kendine ait merkezde yapılan toplantı başına BELTUR’a 23 Milyon+KDV ödediğini ama yemekli toplantılarını alkollü lokantalarda yaparak milyonları dışarıya akıttığını söyledi. Köyden mahalleye dönen alanlarda içme ve kullanma suyunun mevzuata aykırı bir şekilde faturalandırıldığını, alınan meclis kararlarına uyulmadığını ve kendilerinin engellendikleri için çalıştırılmadığını söyleyen İBB yönetimine seslenen AK Partili Muhammet Kaynar, “İstanbul’un yararına yapılan hangi işe hayır demişiz? Nelere hayır dediğimizi kamuoyuna hep birlikte aktarmaya var mısınız?” diyerek konuşmasını tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Muhammed, Kaynar:, Belediye, de, Sehven, mi, yönetiliyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı