Kabaktepe: 2053’e kadar AK Parti'nin oyu yüzde 35’in altına düşmez
Haber
30 Ekim 2021 - Cumartesi 08:58
 
Kabaktepe: 2053’e kadar AK Parti'nin oyu yüzde 35’in altına düşmez
Gelecek seçim demişken, dün Osman Nuri Kabaktepe’ye İstanbul’daki oy oranlarını ve halkın sahada AK Parti’ye karşı tavrını da sordum.Teşkilat kendisine “30 milyon selam” hedefi koymuş. Seçime kadar İstanbul’daki 10 milyon seçmenle 3’er kez görüşmeye çalışacaklarmış.
SİYASET Haberi
Kabaktepe: 2053’e kadar AK Parti'nin oyu yüzde 35’in altına düşmez

Milletvekilleri yakın zamanda şehrin 560 mahallesini gezmişler. Vatandaşın 3 konudan şikayetçi olduğunu gözlemlemişler; ekonomik koşullar, işsizlik ve göçmen sorunu.AK Parti seçmeni de Suriyeliler ve Afganlardan rahatsızmış. Özellikle pandemi döneminde kaynak ülkeler geri kabulleri yavaşlattığı için aksamalar olmuş. “Denge tutturmak zorundayız. Irkçı olamayız ama insanlarımızın rahatsızlığına da duyarsız kalamayız” diye anlatıyor.“İşsizlik sorunu var ama aynı zamanda kalifiye işçi sorunu da var. Bu sorunu çözmek için yeni bir proje üzerinde çalışıyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki eleman ihtiyacını sektörlere göre tespit edip, mesleki eğitim kursları açacağız. Stajyer maaşıyla eğitime katılanlara kursları tamamladıklarında iş garantisi vermeyi planlıyoruz. Bu yolla 150-200 bin yeni istihdam yaratabiliriz.Ayrıca işbaşı destekleri şu an 20 kişinin üzerindeki iş yerlerine veriliyor. Acaba zanaatkarlara da bu imkanı verebilir miyiz diye düşünüyoruz” diyor Kabaktepe.

 

“Peki oy oranınız şu an nasıl? İstanbul seçimleri yarın yapılacak olsa yine kaybeder misiniz?” diye soruyorum.“2 buçuk ay önce araştırma yaptırdık. Ekrem İmamoğlu’nun beğeni oranında 1 ila 5 puan aşağı doğru iniş var. “Denedik ama olmadı” düşüncesi yaygınlaşıyor. Bizim parti olarak oy oranımız yüzde 39; Cumhur ittifakı oyu ise yüzde 45-46 düzeyinde. Bu tablo bize 2023’ü kazandıracak diye düşünüyorum. Hatta projeksiyon yaptık, yurt genelinde 2053’e kadar AK Parti'nin oyu yüzde 35’in altına düşmüyor. Muhalefet dediği gibi seçimi kazanıp parlamenter sisteme geçse bile biz ya birinci partiyiz ya da bizsiz yapamazlar. Zaten Suriye Tezkeresi’ne ‘Hayır’ dedikleri için CHP tabanından bile bize oy gelecek” diyor.

 

Osman Nuri Kabaktepe, Saadet Partisi kökenli bir isim. 9 ay önce AK Parti İstanbul İl Başkanı koltuğuna oturması Saadet Partisi tabanına bir mesaj olarak yorumlanmıştı. Peki Oğuzhan Asiltürk’ün vefatı AK Parti’nin Saadet ile ittifak planını ortadan kaldırdı mı? “Kurumsal düzeyde görüşmeler devam eder ama ittifaka dönüşür mü bilemiyorum. Oğuzhan Abi zamanında açılan kanallar devam edecektir. Zaten hiçbir parti katıldığı ittifaka tüm tabanını götüremez. İttifak kurmasak bile Saadet tabanından bize oy gelebilir” yanıtını alıyorum.Son olarak Kürt seçmen ile ilişkilerini soruyorum. Ne de olsa Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da kazanmasının arkasında HDP tabanının desteği önemli rol oynamıştı. Peki muhafazakar Kürtler AK Parti’den koptu mu? "İstanbul’daki en büyük Kürt partisi hala biziz. Muhafazakar Kürtler bizden kopmuş değil” diyor Kabaktepe. Deva-Gelecek etkisinin ise sahada görülmediğini söylüyor

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kabaktepe:, 2053’e, kadar, AK, Parti'nin, oyu, yüzde, 35’in, altına, düşmez,
Yorumlar
Haber Yazılımı