İstanbul'da isyan ettiren görüntü! Çökünce mi değeri anlaşılacak?
Haber
08 Kasım 2021 - Pazartesi 13:23
 
İstanbul'da isyan ettiren görüntü! Çökünce mi değeri anlaşılacak?
Sirkeci’de bakımsızlık nedeniyle adeta viraneyi andıran İtalyan mimar D’Arronco’nun eseri Vlora Han, halen kurtarılmayı bekliyor. Uzmanlar “Baş tacı etmemiz gerekirken, göz göre göre yok olmaya mahkûm ediyoruz” diye isyan etti.
GÜNCEL Haberi
İstanbul'da isyan ettiren görüntü! Çökünce mi değeri anlaşılacak?

Ünlü İtalyan mimar D’Arronco tarafından 20’nci yüzyılın başında “Art Nouveau” tarzda inşa edilen ancak bakımsızlık nedeniyle adeta viraneyi andıran Vlora Han, halen kurtarılmayı bekliyor. Sirkeci’deki eşsiz yapının durumunu üç yıl önce gündeme getirmemize rağmen aradan geçen sürede bir arpa boyu yol alınmış değil. Altı katlı hanın ikinci katında 6. Noter bulunurken, üst katları noterin arşiv ve evrakların deposu olarak kullanılıyor. Yapının giriş kısmında hizmet veren kokoreççi ise ironik şekilde satış yapmaya devam ediyor.

 

Büyük Postane Caddesi ve Muhzirbaşı Sokak’ın kesiştiği noktadaki tarihi yapının cephesinde gül motifli kabartmalar dikkat çekiyor. Özel mülkiyete ait binadaki restorasyonun ne zaman start alacağı konusundaki belirsizlik devam ederken, üç yıl önce sosyal medyada bir araya gelen 9 bin İstanbullu’nun Vlora Han’ın kurtarılması için başlattığı kampanyanın da sonuç vermediği ortaya çıktı. Hanın içler acısı durumunu sosyal medyadan paylaşan ve yurtdışından bile gönüllü olarak yardım toplayacaklarını belirten vatandaşların tüm çabası yetersiz kalırken, uzmanlar Vlora Han’ın mutlaka kurtarılması gerektiğini yinelediler.  


 
Restorasyon Uzmanı ve mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, halihazırdaki görüntünün üzüntü verdiğine dikkat çekerek, “Vlora Han, Art Nouveau mimarinin seçkin örneklerinden. Çok özel ve ihtişamlı bir yapı ancak mevcut hali herkesi derinden üzüyor. Her gün binlerce insanın önünden geçtiği eserin restore edilerek ihtişamına kavuşturulması gerekir. İstanbul’da böylesi tarihi özel yapılara gözümüz gibi bakmamız, korumamız gerekirken, kokoreç satılan bir mekan haline gelmesi tiraji komik bir durumdur” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul'da, isyan, ettiren, görüntü!, Çökünce, mi, değeri, anlaşılacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı