Bakırköy Meclisi’nden tartışmalı karar! “Üniversiteler bizden deney hayvanı istiyor”
Haber
05 Ekim 2021 - Salı 06:34
 
Bakırköy Meclisi’nden tartışmalı karar! “Üniversiteler bizden deney hayvanı istiyor”
Bakırköy Belediye meclisinin Hayvanları Koruma gününe denk gelen 4 Ekim’de aldığı ‘Belediye Barınağında olan hayvanların hiç bir şart altında deney hayvanı olarak bir kurula verilmemesi’ kararı tartışmaları da beraberinde getirdi. Kedi ve köpeklerin ‘deney hayvanı’ olarak kullanılmasının yasak olduğunu belirtilen Başkan Yardımcısı Taşkın Toprak, bazı üniversitelerin kendilerinden istendiğini belirterek meclis kararı almaya karar verdiklerini söyledi. Hayvanseverler ise, alınan meclis kararının barınaktaki eksiklerin unutturulması çabası olduğunu dile getirdi.
SİYASET Haberi
Bakırköy Meclisi’nden tartışmalı karar! “Üniversiteler bizden deney hayvanı istiyor”

Bakırköy Belediyesi, kendi bünyesinde bulunan ‘Sokak Hayvanları Geçici Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde koruma altında olan hayvanların hiç bir şart altında deney hayvanı olarak bir kurula verilmemesi” kararı aldı. Tüm meclis üyelerinin oy birliği ile alınan karar, tartışmaları da beraberinde getiridi. 

 

“ÜNİVERSİTELERDEN TALEP GELİYOR MUŞ… “

 

“Bakırköy Belediyesi daha önce deney için hayvan veriyor muydu da böyle bir karar alıyoruz” diye soran Ak Partili Meclis Üyesi Servet Toraman, gündem maddesinde geçen ‘Hiç Bir Şart Altında’ ibaresinin daha önceden yaşanmış bir olaya karşılık mı eklendiğini sorması üzerine cevap veren Başkan Yardımcısı Taşkın Toprak, Üniversitelerin laboratuvarlarından böyle talepler geldiğini, hiç bir şart altında vermediklerini, hayvan haklarını koruma gününde böyle bir karar aldıklarını belirtti. 

 

“HANGİ ÜNİVERSİTELER DENEY HAYVANI İSTiİYOR?” 

 

Türkiye’de ilk kez bir belediye meclisi tarafından alınan karar, 15 Şubat 2014’te Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre, ‘deneyde kullanılacak tüm hayvanların kayıtlı yasal deney hayvanı üreticisi ve tedarikçilerinden alınmış olması’ şartı aranırken, Bakırköy Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nden kimin ya da kimlerin kendilerinden kedi köpek talep ettiği sorusunu da gündeme getirdi. 

 

Belediye Meclisi’nden alınan karar, “922 ilçe belediyesinin yasak olmasına karşılık sokak hayvanlarını deney hayvanı olarak veriyor mu?” tartışmalarını da gündeme getirirken, Bakırköy Belediyesi’nin kendilerinden  sokak hayvanı istendiğini beyan ettiği kurum, kuruluş veya kişilerle ilgili yasal işlemlere başvurup başvurmadığını da sorgulattı. 

 

“TAMAMEN ALGIYA YÖNELİK BİR ÇALIŞMA”

 

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun 2014 yılında göreve gelmesiyle birlikte, Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi’nde var olan kısırlaştırma, tedavi, acil operasyonlar gibi hizmetler sırasıyla kaldırılmış, göreve geldiği ilk günlerde ‘Param yok, olsa da hayvanlara harcamam’ ifadeleriyle hayvanseverlerin büyük tepkisine neden olmuştu. Barınaktaki sağlık personelinin yetersizliği, mama ihalesinin yapılmaması gibi bir çok konuda şikayetlerini sık sık dile getiren hayvanseverler, meclisten alınan kararın tamamiyle algıya yönelik bir çalışma olduğunu dile getirirken, asıl alınması gereken kararın ‘mama ihalesi’ olduğu dile getirildi. 


Meclis toplantısını izleyen Ak Parti İlçe Başkanı Tülin Mazlumoğlu Kestane, gündeme getirilen maddenin çok hassas bir konulduğunu, hayvanların ‘Kozmetik Sektöründe’ denek olarak kullanımının zaten yasak olduğunu, Türkiye'de gerçekleştirilecek deneysel ve bilimsel prosedürlerde kullanılan hayvanların "kayıtlı deney hayvanı üreticisi"nden alınma şartının da unutulduğunu dile getirerek, ‘Konuyla ilgili muhalefet yapacak olsak, sanki alınan karara karşıymışız şeklinde aktarılacak. Belediye Barınağı ile ilgili şikayetler bizlere de fazlasıyla geliyor ve konuyla ilgili görevli bir meclis üyemizde var. Hayvanları Koruma gününe denk gelen 4 Ekim’de meclis gündemine gelen bu madde yasal çerçevede değerlendirilmesi gereken bir konuyken, alınan kararın tribünlere oynamakla eş değer olduğunu düşünüyorum. Belediye meclisimizin gündemine alınması gereken bir konu varsa, oda kendi barınağımızdaki hayvanlar ve hayvanseverlerin şikayetleriyle ilgili olması gerekirdi” dedi. 


Selvi Sarıtaç-Özel Haber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakırköy, Meclisi’nden, tartışmalı, karar!, “Üniversiteler, bizden, deney, hayvanı, istiyor”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı